HomeMotor / EngineKolben / PistonsSchmiedekolben Wiseco K681M9558 für Nissan GTR R35 VR38DETT (95.58mm) +0.08mm. CR 9.5:1
Schmiedekolben Wiseco K681M9558 für Nissan GTR R35 VR38DETT (95.58mm) +0.08mm. CR 9.5:1
Lieferzeit: 3-7 Werktage
Auf Lager
In den Warenkorb
Art.-Nr.: USA-WIS-K681M9558AP Categories : , Marke:
Beschreibung
Wiseco Nissan VR38DETT Piston Set, 95.58 mm Bore, 34.30 mm Compression Height, 0.9055 in. Pin Diameter, Sport Compact, Set of 6.
  • Engineered, forged, and machined in the USA from 2618 aluminum for improved tensile strength
  • ArmorGlide® Skirt Coating: seizure resistant, friction reduction, and quieter operation
  • Fully machined crown features
  • Precision ring grooves, anti-detonation groove, and additional ring seal improving features
  • Forced pin oiling
  • Designed and built to withstand heavy to severe duty performance applications
Product Series
Professional
Bore Diameter
95.58 MM
Compression Height
34.30 MM
Piston Volume
-1.80 CC
Piston Material
2618
Skirt Coating
Yes
Forging Type
Strutted
Piston Quantity
6
Ring Set Included
Yes
Top Compression Ring Thickness
1.0 MM
Second Compression Ring Thickness
1.2 MM
Oil Ring Thickness
2.8 MM
Wrist Pin Included
Wrist Pin Material
52100
Wrist Pin Outer Diameter
0.9055 IN
Engine Detail
Nissan VR38DETT
Es gibt noch keine Rezensionen.
Schreibe die erste Rezension für „Schmiedekolben Wiseco K681M9558 für Nissan GTR R35 VR38DETT (95.58mm) +0.08mm. CR 9.5:1“