HomeMotor / EngineKolben / PistonsSchmiedekolben JE Pistons für Nissan SR20VE/VET 20V 87.00mm 12.5:1(ASY)
Schmiedekolben JE Pistons für Nissan SR20VE/VET 20V 87.00mm 12.5:1(ASY)
Lieferzeit: 3-7 Werktage
Auf Lager
In den Warenkorb
Art.-Nr.: JE-318020 Categories : , Marke:
Beschreibung
Product available for order.
Name: JE Pistons engine pistons, Nissan SR20VE/VET 20V 87.00mm 12.5:1(ASY)
Brand – JE Pistons
Part Number –
Country of Manufacture – USA
From the high-revving 4A-GE to the unbeatable strength and power potential of the 2JZGTE, Toyota has a proven reputation for building incredible engines. To make these engines even more powerful and resilient, JE’s line of Toyota pistons have been beefed up everywhere. Thicker ring lands, strong 2618 forged aluminum, and modern, proven designs help them run with the big dogs on the track and the street. All piston sets include carbon steel wrist pins, premium carbon steel gas nitrided pistons rings, and locks.
Es gibt noch keine Rezensionen.
Schreibe die erste Rezension für „Schmiedekolben JE Pistons für Nissan SR20VE/VET 20V 87.00mm 12.5:1(ASY)“