HomeMotor / EngineNissan RB25DETT Rebuild Kit with Carrillo Conrods and CP Forged Pistons
Nissan RB25DETT Rebuild Kit with Carrillo Conrods and CP Forged Pistons
Lieferzeit: 3-7 Werktage
Auf Lager
In den Warenkorb
Art.-Nr.: REB-RB25-CAR-CP Category : Marke:
Beschreibung
This Rebuild Kit includes the following quality parts:
  • CP Carrillo Conrods, Pro H-Beam, Pro H-Beams with CAR Bolts, Pro A-Beam or Super A-Beam
  • CP Forged Pistons (Rings, Pins and Locks Included)
  • Cometic MLS Head Gasket
  • ACL Race Series Main Bearings – STD or 0.25mm
  • ACL Race Series Big End Bearings – STD or 0.25mm
Pistons are available in:
  • Compression Ratios: 8.5:1 and 9.0:1
  • Bore Sizes: STD, 86.5mm and 87mm
  • Pistons come with rings, gudgeon pins and pin locks
Upgraded Pin options: 9310 – 0.250″(6.25mm), 0.200″(5mm) and 0.180″(4.125mm)
Spool Connecting Rods Feature:
CP Pistons standard features include:
  • 5310 gudgeon pins (9310 thicker wall thickness pins are available as an upgrade)
  • Deep valve reliefs accommodate high lift camshafts
  • Larger valve reliefs for +1mm valve sizes